Remont szkoły w Zabużu

Obrazek połączonych flag ukraińskiej i polskiej

Moi Drodzy,

zwracam się do Was z prośbą o wsparcie nowej akcji, jaką jest przeprowadzenie gruntownego remontu łazienek w szkole w Zabużu na Ukrainie.

W codziennej bieganinie rzadko kiedy mamy czas, żeby zatrzymać się i zastanowić nad podstawowymi rzeczami, które stanowią nieodłączne elementy składowe naszej rzeczywistości. Tym samym nie zaprzątamy sobie głowy tym, czy inni mają możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb w komfortowych warunkach. Takiej sposobności są pozbawieni uczniowie szkoły w Zabużu na Ukrainie.

Zabuże to nieduża wieś położona niedaleko granicy polsko-ukraińskiej. Do 1951 roku wchodziła w skład ziem polskich, przez pewien czas stanowiła siedzibę gminy Chorobrów. Wielu mieszkańców nadal czuje się silnie związanych z naszym krajem. W Zabużu znajduje się szkoła, która, co warto podkreślić, oferuje naukę języka polskiego, z której uczniowie chętnie korzystają. Nasz język cieszy się w tym rejonie zaskakująco dużą popularnością. Niestety, dzieci nie mają zapewnionego całkowitego komfortu psychicznego i fizycznego, co utrudnia naukę. Podstawowy problem stanowią łazienki, których stan pozostawia wiele do życzenie. Obdrapane ściany, zniszczone krany, brak aparatury łazienkowej – te elementy stanowią smutną część codzienności, z którą muszą zmagać się mali Ukraińcy. Uczniowie nie mają możliwości załatwiania potrzeb fizjologicznych w sposób nieurągający ich poczuciu godności. Jak zatem mają efektywnie przyswajać wiedzę, kiedy brakuje im elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania?

Personel robi, co może, aby utrzymać szkołę w dobrym stanie, ale skromne fundusze pozwalają jedynie na pokrywanie bieżących wydatków. To przykre, gdyż każde dziecko zasługuje na godne warunki życia i nauki. Dlatego też, Moi Drodzy, zwracam się do Was z prośbą o finansowe wsparcie. Fundusze zostaną przeznaczone na wyremontowanie szkolnych łazienek.

Jeśli chcielibyście wpłacić jakąś, nawet najmniejszą, kwotę, to możecie to zrobić poprzez tę stronę.

Z góry dziękuję za wparcie i dotacje. Każda suma ma znaczenie, za to wdzięczność dzieci i personelu jest bezcenna.

Osoby zainteresowane zachęcam do przejrzenia kosztorysu.