Konsultacje społeczne dotyczące systemu emerytalnego

Plakat zapraszający na konsultacje społeczne dotyczące polskiego systemu emerytalnego.

Serdecznie zapraszam ekspertów, przedstawicieli think tanków, organizacji społecznych oraz instytucji publicznych zaangażowanych w omawianą tematykę do udziału w konsultacjach społecznych pt. ,,Polski system emerytalny. Stan i wyzwania po demontażu OFE i obniżeniu wieku emerytalnego.”. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2017 r. (wtorek) w godz. 11.00 – 13.30 w Sejmie RP (ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa, sala im. Zofii Moraczewskiej – bud. G, sala 25).

W 1999 roku przeprowadzono w Polsce kompleksową reformę emerytalną, która miała być odpowiedzią na niekorzystne zmiany demograficzne oraz pogarszającą się sytuację budżetu państwa. Powodzenie zmian było uzależnione m. in. od konsekwencji kolejnych rządów w zakresie polityki emerytalnej. Niestety w okresie 17 lat od reformy większość decyzji politycznych miała szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo emerytalne – z systemu wyłączano kolejne grupy zawodowe, nadawano przywileje branżowe, przeprowadzono dwa „rozbiory OFE” – w 2011 r. i 2014 r., a także obniżono wiek emerytalny, odwracając niezbędną reformę z 2012 roku. Wszystko to wpłynęło na zmniejszenie pewności i wysokości przyszłych emerytur.
Konsultacje .Nowoczesnej będą poświęcone ocenie obecnego stanu polskiego systemu emerytalnego i dyskusji na temat potrzebnych zmian, które mogłyby poprawić sytuację. Rozmowy poprowadzą: pani Joanna Augustynowska, posłanka .Nowoczesnej, pan Paweł Rabiej, członek zarządu .Nowoczesnej oraz pan Mateusz Sabat, dyrektor zespołu analiz .Nowoczesnej.

Proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 16 stycznia 2017 r. (poniedziałek) do godz. 12:00 pod adresem: konsultacje@nowoczesna.org. Proszę również o zaznaczenie w zgłoszeniu mailowym daty i tematu spotkania.

źródło zdjęcia: własne