,,Plan sześcioletni” dla Białołęki

Herb Białołęki

Białołęka jest młodą, bardzo szybko rozwijającą się dzielnicą. Jednak wraz z jej rozbudową i związanym z tym wzrostem liczby mieszkańców, infrastruktura dzielnicy pozostawia wiele do życzenia. Ulice Głębocka, Ostródzka, Białołęcka od dawna są niewydolne i zakorkowane. Brakuje komunikacji szynowej, pasów dla autobusów, rowerów, a nawet chodników. Codzienny dojazd do pracy, szkół, uczelni jest poważnym problemem.

Co na to Tramwaje Warszawskie i ZTM?

Tramwaje Warszawskie – „Potrzebujemy sześciu lat”.

Jednym z pomysłów jest, aby Zieloną Białołękę i Centrum połączyła linia biegnąca ul. Głębocką i Wincentego obok osiedla Derby do ronda Żaba, a dalej po trasie „czwórki”. Gdyby prace koncepcyjne rozpoczęły się w przyszłym roku, to realne otwarcie możliwe będzie w 2022 r. Planowana trasa kończyłaby się na wysokości ulic Hamera i Warzelniczej, obsługując dwa najbardziej zaludnione osiedla w tej części Warszawy – Derby i Lewandów. Tramwaje Warszawskie biorą pod uwagę budowę toru odstawczego przy Berensona, co umożliwiłoby uruchomienie skróconych kursów do metra przy Kondratowicza i dalej przez Pragę do Śródmieścia. Po 2022 r. planowana jest jeszcze duża pętla w okolicach Ostródzkiej i Warzelniczej, do której dojeżdżałaby kolejny odcinek torowiska zbudowany w rezerwie terenu pod trasę mostu Północnego.

To plany na najbliższe lata, a problem jest tu i teraz!

ZTM – „Możemy poprawić trasy autobusów”.

Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił projekt nowego układu sieci na Białołęce, który planuje poddać konsultacjom społecznym.

E-7 i E-9 – Dzięki przedłużeniu Skarbka z Gór obok parku Magiczna możliwe będzie odwrócenie przebiegu tras w taki sposób, aby obie linie mogły jechać w głąb Białołęki bezpośrednio Głębocką i Skarbka z Gór. Następnie E-7 ma skręcać w prawo i wracać na Pragę ulicami Berensona, Głębocką i trasą S8, natomiast E-9 ma skręcać w lewo przez Berensona i Ostródzką.

527 – Wykorzystując nowy odcinek przy parku Magiczna, autobusy w obu kierunkach mają kursować ulicą Głębocką, Skarbka z Gór i Berensona do nowej pętli na Grodzisku. Częstotliwość to 7-8 minut w szczycie porannym, 10 minut w szczycie popołudniowym i 15 minut poza oraz 20 w weekend.

120 – Zostałoby wycofane z Lewandowa i Oknickiej jadąc prosto Głębocką, Berensona i Katami Grodziskimi z częstotliwością co 20 minut.

132 – Przełożenie z Ostródzkiej na Głębocką, aby nie zawracać na S8 i tym samym przyspieszyć jej powrót na Zieloną Białołękę. Częstotliwość: 10 min w szczycie, 15 min poza nim i 20 w weekend.

134 – Miałoby zostać wydłużone z Żerania na Marymont, z częstotliwością co 15 minut w szczycie i 20 poza nim.

214 – To nowość łącząca Tarchomin z Zieloną Białołęką. Trasa przebiegałaby wzdłuż ulic Światowida, Modlińskiej, S8, Wysockiego, Bazyliańskiej, Kondratowicza, Łabiszyńskiej, S8, Głębockiej, Ostródzkiej, Berensona i Skarbka z Gór. Proponowana częstotliwość to co 30 minut.

Czy proponowane zmiany spotkają się z Państwa aprobatą? Czekamy na opinie: warszawa-bialoleka@nowoczesna.org