Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

Kobiety wiejskie pracujące w polu

15 października obchodzimy ważne, mało znane święto – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Mimo że polska wieś od zawsze stanowiła ośrodek podtrzymywania dawnych tradycji, to kobiety, które niestrudzenie podtrzymywały i nadal podtrzymują dawne obyczaje, pozostają niedoceniane.

Kobiety na wsiach bardzo ciężko pracują. Współcześnie prowadzenie gospodarstwa ułatwiają nowe technologie, co nie oznacza, iż praca jest lekka. Matki, żony, córki – wiele z nich kultywuje dawne tradycje. Ludowe stroje, rodzinne przepisy, domowe wyroby to tylko nieliczne elementy składowe bogatej tradycji polskiej wsi, która trwa dzięki staraniom kobiet.

Warto wspomnieć o nie tak dawnych czasach, kiedy kobiety pracowały równie ciężko jak mężczyźni. Żniwa, wykopki, poranne prace gospodarskie, opieka nad zwierzętami, a dodatkowo prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Żony i matki sumiennie wypełniały swoje obowiązki, ale ich praca rzadko była doceniana.

Mimo licznych przeobrażeń, wiejskie kobiety w wielu, zwłaszcza biedniejszych, regionach Polski zmagają się problemami, które, wydawać by się mogło, nie powinny istnieć we współczesnej rzeczywistości. W tym szczególnym dniu pamiętajmy o tych, które pracują wytrwale, w ciszy i w cieniu mężczyzn.