III filar: Polska Wschodnia i Ukraina

Polska Wschodnia i Ukraina są w pewien sposób powiązane. Nie chodzi tylko o położenie geograficzne, ale o związane z nim przemieszanie kultur, zwyczajów i podejścia do życia. Łączy je również to, że niestety rzadko kiedy ich problemy są poruszane. O Ukrainie wspomina się tylko w kontekście konfliktu o Krym, a Polska Wschodnia jest spychana na margines. Należy spojrzeć na te kwestie z odmiennej perspektywy.

Polska Wschodnia bywa deprecjonowana, traktowana jako ,,gorszy, biedniejszy region”. Jednocześnie mało się robi, aby jakoś ją wesprzeć lub chociażby promować. Jest o co walczyć, gdyż ten obszar naszego kraju zasługuje na uwagę. Piękne krajobrazy, rozwijająca się gospodarka, podtrzymywanie tradycji, urokliwy Zamość i liczne zabytki będące nieocenionym dziedzictwem kulturowym – te elementy stanowią tylko niewielką część powodów, dla których warto zainteresować się Polską Wschodnią. Nie należy zapominać o problemach, takich jak narastające nastroje nacjonalistyczne czy niedostateczne finansowanie niektórych instytucji.

Polska powinna rozwijać się równomiernie. Wschód stara się nadrabiać braki, ale potrzebuje do tego wsparcia i zainteresowania. Ten region dowodzi, że systematycznie się rozwija – przykładem może być nagroda ,,Samorządowego Lidera Edukacji” w kategorii gmina do 20 tys. mieszkańców dla wójta gminy Międzyrzec Podlaski, pana Krzysztofa Adamowicza.

Ukraina to nie tylko Krym i konflikt z Rosją. To przede wszystkim jeden z sąsiadów Polski zamieszkiwany przez wspaniałych, życzliwych ludzi. Kultura, tradycje, historia, kuchnia, język… Tak wiele elementów różnych i zarazem podobnych do polskich. Na dobrych relacja sąsiedzkich powinno zależeć zarówno politykom, jak i zwykłym ludziom.

Prawdą jest, że Ukraina w pewnych kwestiach potrzebuje wsparcia, zwłaszcza finansowego. Często nie chodzi o bardzo kosztowne działania, ale o nieduże, lokalne akcje, które znacząco mogą poprawić życie wielu ludzi i jednocześnie zacieśnić więzi sąsiedzkie.

Ukraina to nasz sąsiad, z którym relacje na przestrzeni lat układały się różnie. Niemniej należy dążyć do jak najlepszych kontaktów ze wschodnim sąsiadem, który potrzebuje wsparcia na arenie lokalnej i międzynarodowej.

Kwestie Polski Wschodniej i Ukrainy są mi bardzo bliskie. Pochodzę ze wschodniego regionu Polski, więc ma on dla mnie szczególne znaczenie. Jestem dumna, że mogę działać na rzecz jego rozwoju i patrzeć, jak zasypują się podziały na Polskę ,,lepszą” i ,,gorszą”. Zależy mi również na pomocy Ukrainie. Pragnę rozwoju przyjaznych relacji i pomocy zwykłym ludziom. Przykładem może być prowadzona zbiórka na remont łazienek w szkole w Zabużu. Wydawać by się mogło, że to nic spektakularnego, ale przez drobne czyny tworzy się rzeczy wielkie.

Zapraszam do zapoznania się z moimi działaniami w ramach III filaru działalności.

 Kornelia Wróblewska i członkowie Fundacji Otwarty Dialog

22 marca 2016 r. Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Otwarty Dialog. Rozmowa dotyczyła sprawy Aleksandra Orłowa – obywatela Polski, członka Związku Dziennikarzy Ukrainy, obrońcy praw człowieka. Przez 5 lat był bezprawnie przetrzymywany w areszcie śledczym. Został zwolniony dopiero w maju 2016 r.

2 kwietnia 2016 r. Wizyta w Sokalu na Ukrainie. Była to kolejna edycja wymiany polsko-ukraińskiej zorganizowanej przez stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

Samolot na lotnisku

16 maja 2016 r. Wspólne, polsko-ukraińskie posiedzenie Rady Najwyższej. Spotkanie było okazją, żeby nawiązać wiele międzynarodowych kontaktów i móc działać na rzecz współpracy sąsiedzkiej i rozwiązywania palących problemów.

Kornelia Wróblewska podczas otwarcia biura poselskiego Kornelia Wróblewska podczas otwarcia biura poselskiego Kornelia Wróblewska z kwiatami

25 maja 2016 r. Otwarcie biura poselskiego w Zamościu. Otwarciu towarzyszyła uroczysta wizyta u pana prezydenta, konferencja prasowa i spotkanie z mieszkańcami.

tł — kopia tł1 — kopia tł2 — kopiatł3 — kopia tł4 — kopia

29 maja 2016 r. Obchody 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuścu. W czasie uroczystości razem z panem sołtysem i prezesem OSP Tłuściec wręczyłam medale zasłużonym strażakom.

Kornelia Wróblewska i uczestnicy spotkania Kornelia Wróblewska i Rafał Zwolak Kornelia Wróblewska i Lidia Stanisławek oglądające pomidory

10 lipca 2016 r. XXX Jubileuszowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie (okolice Zamościa). Zaprezentowało się około 200 wystawców. Razem z posłem Sławomirem Zawiślakiem zostałam poproszona o wręczanie medali dla wyróżniających się rolników. Uczestnicy wydarzenia chętnie sugerowali rozwiązania dobre dla polskiej wsi i rozwoju wschodnich terenów.

kom Członkowie Komisji, między innymi Kornelia Wróblewska Zdjęcie omawianego projektu ustawy

19 lipca 2016 r. Wspólne posiedzenie Komisji Kultury i Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Dyskutujemy była poświęcona uchwaleniu dnia 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (projekt PSL).

Kornelia Wróblewska w kuli wodnej Kornelia Wróblewska i uczestnicy festynu Uczestnicy festynu

27 sierpnia 2016 r. Festyn zorganizowany przez .Nowoczesną na zakończenie wakacji 2016. W czasie imprezy uczestnicy za darmo mogli wyszaleć się w wesołym miasteczku Raj-Park w Łukowie. Wśród atrakcji znalazły między innymi: trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne i wiele innych. Dodatkowo zostały zorganizowane konkursy i zabawy z nagrodami.

 Kornelia Wróblewska Festyn Kornelia Wróblewska na festynie

28 sierpnia 2016 r. Miejski festyn z Radiem Lublin w Hrubieszowie. Przez całe popołudnie dzieci i dorośli bawili się na przygotowanych atrakcjach.

Kornelia Wróblewska Kornelia Wróblewska nad mapą

29 sierpnia 2016 r. Wizyta w Hrubieszowskim Domu Kultury. Spotkałam się tam z burmistrzem Tomaszem Zającem.

Kornelia Wróblewska i Krzysztof Adamowicz Certyfikat dla gminy Międzyrzec Podlaski Laureaci konkursu Samorządowy Lider Edukacji

12 października 2016 r. Uroczysta Gala Finałowa VI Edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów RP. Wójt gminy Międzyrzec Podlaski pan Krzysztof Adamowicz otrzymał nagrodę dla ,,Samorządowego Lidera Edukacji” w kategorii gmina do 20 tys. mieszkańców. Polska Wschodnia po raz kolejny pokazała, że naprawdę prężnie się rozwija.

Zbiórki

Plakat promujący akcję zbiórki rzeczy dla dzieci z Ukrainy

sierpień 2016 r. Zbiórka rzeczy dla dzieci z Zaburza koło Sokala na Ukrainie. Ubrania, książki, pomoce szkolne były podarunkami i zarazem dużym wsparciem dla małych Kresowian, którzy przyjechali z wizytą do Polski.

w toku Zbiórka pieniędzy na przeprowadzenie gruntownego remontu łazienek w szkole w Zabużu na Ukrainie. Zbiórka prowadzona od sierpnia 2016 r. Uczniowie potrzebują dogodnych warunków do nauki i rozwoju! Wpłat można dokonywać poprzez stronę zrzutka.pl – liczy się każda złotówka.

źródło zdjęć i filmów: własne

11 myśli na temat “III filar: Polska Wschodnia i Ukraina

 1. Piеce of writing writing is alsо a excitement, if you know then you can wrіte otherwise it is complicated to wгіte.

 2. Thіs is really interesting, You are a very skilled bloggеr.
  I have joined ʏour rss feеd and look forwarⅾ to seeking more of your wonderful pоst.
  Also, I’ve shared yoᥙr site in my social networks!

 3. Ԝhen someօne writes an piece of wrіting he/she keeps the thought of a user in his/her mind that hⲟw a user
  can bе aware of it. So that’s why this article
  is outѕtdanding. Thanks!

 4. Hеllo there, Yoᥙ’ve done an excellent joЬ. I’ll definitely digg it and
  personalⅼy suggest to my friends. I’m confident tһeʏ will be benefited from this web site.

 5. Wһat i don’t understood is actuallу how you’re not really a lot
  more well-appreciated than yοu may be now. You’re so
  intelligᥱnt. You understand thus significantly with regards to this matter, producᥱd me personally imagine it from ѕo many
  numerous angles. Its liқe women and men don’t seem to Ьe involveԁ until it іs one thing tо do witҺ Lady gaǥa!

  Your indiviԁual stuffs nice. At all times maintain it up!

 6. I was suǥgested this website by my cousin. I am not ѕure whether
  thiѕ post is writtеn by him as no one elsе know such detaіlеd about my problem.
  You are incredible! Thanks!

 7. Hі there! I just wish to ǥive you a big tɦumbs up for the excellеnt info you’ve got here on this post.
  I’ll be сoming ƅack to your blοg for more soon.

 8. Qualitү poѕts is tһe important tⲟ bе a focus for the
  viѕitoгs to go to see the website, that’s what this website is
  providing.

 9. I am eҳtremely impressed with your wгiting skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you custоmizе it yourself?
  Anyway keep up the excellent quaⅼity writing, it is rare to see a great blog likе thіs one today.

Możliwość komentowania jest wyłączona