Historia herbu Zamościa

Herb Zamościa przedstawiający świętego Tomasza

Zapraszam do zapoznania się z historią herbu Zamościa. Wiedza o przeszłości miejsc, które składają się na naszą codzienność, może być równie ważna i ciekawa, jak ta dotycząca ogólnej historii naszej ojczyzny. Kto i dlaczego związał herba miasta z postacią świętego Tomasza? Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszam do czytania.

„Temu to miastu wyznaczamy jako znak publiczny, którym się miasto i jego władzę mają posługiwać w pieczętowaniu dokumentów i jakichkolwiek aktów wyobrażenie św. Tomasza z dzidą i ten to herb czyli znak pieczętny chcemy by służył temu miastu na wieki” pisał Stefan Batory w przywileju z 1580 r. Założyciel miasta, Jan Zamoyski, w młodości był kalwinem, tak jak i jego ojciec (wyznanie to przyjął w 1551 r). Jednak studiując na zachodzie, m.in. w Strasburgu, a później w Padwie, nawrócił się na katolicyzm i został wiernym katolikiem. Zamoyski wielkim kultem darzył św. Tomasza Apostoła, gdyż tak jak św. Tomasz był Tomaszem niewiernym i aby uwierzyć musiał dotknąć ran Chrystusa, tak i Jan Zamoyski błądząc po antypodach kalwinów w końcu zrozumiał, że tylko w religii katolickiej jest zbawienie. Dlatego też herb Zamościa związany jest z postacią świętego Tomasza niewiernego apostoła, tak jak imię ukochanego syna Tomasza. To historia, którą powinien znać każdy mieszkaniec Zamościa.

Uchwała RM z 28 sierpnia 1995 roku podpisana przez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Zamościa, Marcina Zamoyskiego, określa wzór herbu miasta. Nigdy nie określała, kto może używać herbu i przez jaki czas. Na sesji po latach od jej uchwalenia radni Rady Miasta podjęli uchwałę, w której to jeden z paragrafów mówi, że to prezydent miasta określa zasady używania herbu miasta. Prezydent będzie decydował i określał, kto może używać herbu, określając jednocześnie warunki używania herbu miasta. Zgodę na jego używanie może cofnąć w trybie natychmiastowym.

Uważamy, że herb miasta Zamościa jest dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców miasta.

Relacja dotycząca nowej uchwały w sprawie zasad używania herbu znajduje się na stronie Zamosc.tv.

Jedna myśl na temat “Historia herbu Zamościa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *