Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3-go Maja w Zamościu

Weekend majowy spędziłam w Zamościu aktywnie uczestnicząc w bieżących świętach narodowych. 2-go maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3-go Święto uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, wszystko to połączone było z obchodami 100.Rocznicy Odzyska przez Polskę Niepodległości.

2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione w 2004 roku, by pomóc nam w upowszechnianiu wiedzy o symbolach narodowych. Będąc w Zamościu z rodziną wysłuchałam w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenału bardzo ciekawego wykładu płk. Marka Kwietnia, poświęconego genezie i eksponowaniu barw oraz symboli narodowych. Poruszane tematy uświadomiły mi, jak mały nacisk kładziemy na edukację naszego społeczeństwa i jak małym szacunkiem darzymy nasze symbole. Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP, która ma być gotowa na setną rocznicę odzyskania niepodległości, uwzględni uwagi Komisji Heraldycznej. Po zakończeniu wykładu uczestniczyłam w uroczystym podniesieniu flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na Rynku Wielkim w Zamościu.

3 maja to ważna data w dziejach Polski, to my jako pierwsze państwo w Europie przyjęliśmy 227 lat temu Konstytucję – nowoczesną uchwałę zasadniczą. Tegoroczne obchody Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja świętowałam razem z mieszkańcami Zamościa podczas manifestacji patriotycznej z ceremoniałem wojskowym na Rynku Wielkim. Wspólnie z Kołem .Nowoczesna Zamość złożyłam kwiaty przy tablicy upamiętniającej wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Po uroczystościach odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, w czasie której odznaczony medalem „Honorowy Obywatel Miasta Zamość” został ks. prałat Jan Zdzisław Ciżmiński. Pani Janina Gąsiorowska – wieloletnia przewodnicząca osiedla Orzeszkowej i społeczniczka oraz były prezydent Miasta Zamość Pan Eugeniusz Cybulski zostali odznaczeni medalami „Zasłużony dla Miasta Zamościa”.

Dla uczczenia obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Książnica Zamojska przygotowała pamiątkową księgę, w której i ja dokonałam wpisu.

Piękna pogoda zgromadziła tłumy mieszkańców i turystów, rynek tętnił życiem w duchu patriotycznej jedności. A z Budki Niepodległości można było „zadzwonić” i wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. W niezwykłą podróż zabrał mnie Maurycy Zamoyski i Maciej Rataj – zamojscy twórcy Niepodległej.